Ogłoszenie

Trwa rozbudowa forum. Wszelkie ręce pomocne do pracy mile widziane! Administracja

#1 2010-03-15 19:27:21

 Danielos

Administrator

Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2010-03-13
Posty: 165
Punktów :   11 
Blog: Odwiedź mój blog na forum!
WWW

Podstawy obsługi Linuksa

Podstawy obsługi Linuksa





Jaki jest system Linux? Łatwy i potężny czy trudny i mało użyteczny? Nauczmy się z niego korzystać i zdecydujmy sami. Na rynku komputerowym można (choć nie łatwo) znaleźć komputery z tym systemem, a poza tym wiele się słyszy o bezpieczeństwie, łatwości obsługi oraz dostępności za darmo a jednak wielu obawia się iż z tym systemem sobie nie poradzą.  W tym artykule pokażemy, że bardzo często całkowicie niesłusznie. I nie chodzi tu bynajmniej o fakt, że system operacyjny zawsze można zmienić. Jeżeli uświadomimy sobie, do czego właściwie komputer jest nam potrzebny, może okazać się, że nie musimy przesiadać się na Windows. Czasem wręcz Linux sprawdzi się lepiej i to paradoksalnie właśnie w przypadku początkujących użytkowników. Do nich bowiem kierowane są takie dystrybucje, jak Ubuntu, SuSe czy Mandriva. Obsługa Linuksów jest bardzo podobna do popularnych okien Microsoftu, natomiast sytuacje, w których będziemy zmuszeni do wykazania się większym poziomem wiedzy, są bardzo rzadkie.



Jak obsługiwać Linux




Wskazówki oparte są na jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa - Mandriva 2010. To naprawdę dopracowany system łączący dużą funkcjonalność z łatwą obsługą. Wersja 2008 standardowo wspiera większość nowych urządzeń, takich jak karty graficzne, dźwiękowe i karty Wi-Fi. Użytkownicy laptopów z tym systemem na pokładzie mają właściwie gotowe narzędzie do domowych zastosowań. Znajdziemy tu preinstalowaną przeglądarkę Firefox, klienta pocztowego Kmail, edytor graficzny GIMP, pakiet biurowy OpenOffice.org, odtwarzacze multimedialne Kaffeine i Amarok. Sercem interfejsu użytkownika Mandrivy jest Konqueror - zintegrowane z systemem narzędzie łączące funkcje przeglądarki internetowej i menedżera plików. Dostaniemy się do niego na przykład, klikając dwukrotnie na ikonę Katalog domowy na pulpicie. Wszelkie narzędzia i programy uruchomimy przez menu Menu wzorowane na windowsowym menu Start. Aplikacje pogrupowano w zależności od przeznaczenia, dzięki czemu bez problemu znajdziemy program potrzebny do odtwarzania muzyki, przeglądania zdjęć, pisania tekstów czy korzystania z internetu.



Windows w Linuksie




Komputera z Linuksem nie muszą obawiać się także osoby korzystające z aplikacji przeznaczonych do działania w Windows. Dzięki programowi WINE na Mandrivie można uruchomić programy przeznaczone do instalacji w Windows. To rozwiązanie zapewne najbardziej ucieszy graczy, którzy bez przeszkód uruchomią większość popularnych gier na pecety - na przykład QUAKE, Unreal Tournament, Counter Strike czy Wolfenstein.



Instalacja programów




Ogromna część oprogramowania przeznaczonego dla systemów Linux dostępna jest w postaci pakietów instalacyjnych. Najpopularniejszy format obsługiwany przez większość dystrybucji (w tym Mandriva) to RPM. W przypadku programów dystrybuowanych w tym formacie instalacja aplikacji jest co najmniej równie prosta, jak w Windows. Wystarczy kliknąć dwukrotnie na plik instalacyjny i potwierdzić chęć zainstalowania programu. Większość oprogramowania dla systemów Linux jest tworzona i rozwijana na zasadzie wolnego oprogramowania. Możemy się więc zetknąć z aplikacjami niewyposażonymi w instalator. W takim wypadku konieczna jest tak zwana ręczna instalacja za pomocą komend tekstowych (przegląd najważniejszych znajdziemy w tabeli Najważniejsze elementy konsolowe). Do konsoli poleceńdostaniemy się, klikając kolejno na Menu, Narzędzia i Konsola.

Danielos
Źródło: www.komputerswiat.pl


"Nigdy nie mów nigdy! No chyba, że mówisz, żeby nigdy nie mówić... nigdy"

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plmaterace hilding www.kris-pol.eu