Danielos - 2010-07-22 14:23:55

Komputer z Windows 7 nie wyłącza się samodzielnie



Odkąd kiedy na rynku pojawił się Windows 7, zauważyłem, że całkiem niemało użytkowników ma jeden, dość niewygodny problem - po instalacji systemu komputer za pierwszym razem wyłączy się sam po poleceniu wyłącz, a później wyłącza się tylko system a sama jednostka centralna dalej działa. Niestety ten problem i mnie spotkał. Dlatego właśnie postanowiłem napisać tą poradę, bo jak się okazuje, rozwiązanie jest banalne i nawet laicy sobie z tym poradzą (o ile będą wykonywać polecenia krok po kroku). Porada dotyczy wersji 32 i 64 bitowej.

Sposób 1:
Jest to najłatwiejszy sposób i najbardziej skuteczny.
Okazuje się, że problem ten pojawia się najczęściej wśród posiadaczy płyt głównych ASUSa z serii P5B do P5K mających karty FireWire. Oto jak rozwiązać ten problem:
Krok 1: Klikamy na przycisk otwierający menu Start (koło z logiem Windows)
Krok 2: Klikamy prawym przyciskiem myszy na KOMPUTER i z menu kontekstowego wybieramy WŁAŚCIWOŚCI.
Krok 3: Po lewej stronie znajduje się link do MENEDŻERA URZĄDZEŃ - klikamy na niego. W zależności jak ustawioną mamy Kontrolę Konta Użytkownika może wyniknąć konieczność potwierdzenia operacji. W wyświetlonym okienku klikamy na TAK.
Krok 4: W wyświetlonym oknie MENEDŻERA URZĄDZEŃ odnajdujemy urządzenie Kontrolery hosta magistrali IEEE 1394. Otwieramy go klikając dwa razy. Klikamy na wyświetlone urządzenie poniżej prawym przyciskiem myszy i klikamy na WŁAŚCIWOŚCI.
Krok 5: W wyświetlonym oknie przechodzimy na zakładkę ZARZĄDZANIE ENERGIĄ i zaznaczamy opcję ZEZWALAJ KOMPUTEROWI NA WYŁĄCZANIE TEGO URZĄDZENIA W CELU OSZCZĘDZENIA ENERGII i klikamy na OK. Zamykamy wszystkie okna i dla pewności uruchamiamy komputer ponownie. Potem możemy sprawdzić czy zadziałało. Jeżeli nie...

Sposób 2:
...musimy z edytować klucz w rejestrze. UWAGA! Trzymaj się dokładnie podanych wskazówek. Jeden drobny błąd może poskutkować nawet awarią systemu.
Krok 1: Naciskamy kombinację klawiszy Windows+R i w wyświetlonym oknie Uruchamianie, wpisujemy REGEDIT i zatwierdzamy ENTEREM. W przypadku wyświetlenia okna UAC zatwierdzamy chęć działania naciskając na TAK.
Krok 2: Otwieramy klucze: HKEY_LOCAL_MACHINE, SOFTWARE, MICROSOFT, WINDOWS NT, CURRENTVERSION, i zaznaczamy klucz WINLOGON.
Krok 3: Po prawej stronie odnajdujemy klucz PowerDownAfterShutdown i klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy MODYFIKUJ. Zmieniamy wartość na 1 i klikamy na OK. (W razie gdy takiego klucza nie ma przejdź do kroku 4)
Krok 4: Jeżeli nie znajdujemy takiego klucza, trzeba go utworzyć. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na puste pole, wybieramy NOWY, WARTOŚĆ CIĄGU. Nazywamy go tak jak w kroku 3 i zatwierdzamy ENTEREM. Tak samo jak w kroku poprzednim podajemy mu wartość 1.
Krok 5: Zamykamy wszystkie okna i uruchamiamy system ponownie. Teraz sprawdzamy. Jeżeli to jeszcze nie pomaga...

Inne sposoby...
...trzeba będzie sprawdzić czy w biosie włączona jest opcja Zaawansowane Zarządzanie Energią (acpi). Jak to zrobić - przeczytacie w instrukcji obsługi waszej płyty głównej. Można jeszcze sprawdzić czy akcja przycisku zasilania jest ustawiona na zamknij. W tym celu trzeba przejść do Panelu sterowania, Sprzęt i  dźwięk, Opcje zasilania, Zmień ustawienia planu przy opcji która jest zaznaczona w waszym systemie, kliknąć na Zmień zaawansowane ustawienia zasilania i w wyświetlonym oknie kliknąć na plusy Przyciski zasilania i pokrywa, Akcja przycisku zasilania, i w razie potrzeby zmienić ustawienie na Zamknij i zatwierdzić OK. Zawsze możemy jeszcze sprawdzić we właściwościach Menu Start czy akcją przycisku zasilania jest właśnie Zamknij. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na koło start i wybieramy Właściwości i sprawdzamy czy Akcją przycisku zasilania jest Zamknij. Jeśli nie ustawiamy na taką i klikamy na Zastosuj i OK.

Danielos

GotLink.pl